INPEC Eğitim Belgelendirme Danışmanlık Sanayi ve Ticaret Limited Şirketi

Direnç Kaynak Ayarcısı

2020-11-04 16:43:55 tarihinde yayınlandı.

Ulusal yeterliliğe ait daha detaylı bilgi almak için tıklayınız.

 

Meslekle ilgili kritik adımlar için tılayın.

 

Direnç Kaynak Ayarcısı

11UY0015-4 / Direnç Kaynak Ayarcısı 4

Belgenin Geçerlilik Süresi:TS EN ISO 14732 Madde 5.1’ de belirtildiği üzere belgenin geçerliliği seçilen metoda göre 3 yıl veya 6 yıl olarak değişmektedir.

Başvuru Şartları:Herhangi bir ön şart bulunmamaktadır

Sınava Kimler Başvurabilir:Herhangi bir mezuniyet veya tecrübe şartı olmaksızın herkes başvurabilir.

Direnç Kaynak Ayarcısı (Seviye 4) Ulusal Yeterliliği aşağıdaki 1 zorunlu yeterlilik biriminden oluşmaktadır.

A1:Kaynak İşlemlerinde İş Sağlığı Ve Güvenliği : A1/T1: Teorik Sınav

Direnç Kaynak Ayarcısı (Seviye 4)  Ulusal Yeterliliği aşağıdaki aşağıdaki seçmeli yeterlilik biriminden oluşmaktadır.

B1: Teorik Sınav (T1) , Performansa Dayalı Sınav (P1) : Yazılı Sınav , DİRENÇ NOKTA KAYNAĞI (21)(11UY0015/B1)

Yeterliliğin elde edilmesi ve Direnç Kaynak Ayarcısı Sertifikası alabilmek için adayların( A1/T1: 10soru, B1/T1-10  soru ) birimleri için yapılacak sınavların tümünden başarılı olması gerekmektedir.

Sınavlar,  Direnç Kaynak Ayarcısı (Seviye 4 ) Ulusal Yeterliliği (11UY0015-4 ) ile belirlenmiş olan öğrenme çıktıları/başarım ölçütlerini değerlendirecek soru ve yöntemlerle, teorik sınav (A1/T1,  B1/T1) ve performansa dayalı sınav (B1/P1) şeklinde 2 aşamalı olarak gerçekleştirilir.

A1/T1  (yazılı sınav)birimi zorunlu olup %60 başarı sağlamaları gerekmektedir. Diğer alanlar ise seçmeli alandır. Adaylar seçmiş oldukları alanlardan teorik ( yazılı )  sınavlardan %50 ve performans sınavlarından %80 başarı sağlanmalıdır.

İlk kez sınava katıldıktan sonra bazı bölümlerden başarısız olan adayların bir defaya mahsus olmak üzere başarısız oldukları bölümlerden ikinci ve üçüncü kez sınava girmeleri ücretsizdir.


  

Gözetim : Belge geçerlilik süresi içerisinde adaylar gözetime tabi tutulur. Adayın yeterliliği, TS EN ISO 14732 Madde 5.2’ de belirtildiği üzere her 6 ayda bir gözetime tabi tutulur. Gözetim sonucu performansı yeterli bulunmayan veya gözetimi belge sahiplerinden kaynaklanan nedenlerle yapılamayan belge sahiplerinin belgeleri askıya alınır. Belgesinin askıda olma nedeni ortadan kalkan belge sahiplerinin belgelerinin geçerliliği geçerlilik süresi sonuna kadar devam eder.

Belge Yenileme :Belge sahibinin performansı TS EN ISO 14732 Madde 5’te bulunan ve aşağıda tanımlanan yöntemlerden biri kullanılarak değerlendirmeye tabi tutulur; a) Belge geçerlilik süresi 6 yıl olanlar için; 6 yıl sürenin sonunda belge sahibi yeniden sınava girerek belgelendirilir. b) Belge geçerlilik süresi 3 yıl olanlar için, son 6 aya ait yapmış olduğu 2 adet kaynak numunesine radyografik veya ultrasonik veya tahribatlı testlerden biri uygulanır. Kaynaklar hatasız veya tespit edilen hata kabul kriterleri içerisinde yer alıyorsa belge geçerlilik süresi 3 yıl daha uzatılır.

Ulusal yeterliliğe ait daha detaylı bilgi almak için tıklayınız.